Uždaryti
0 prekės (-ių)
Prekių krepšelis tuščias!
Prekių katalogas
  Filters
  Preferences
  Paieška

  Kiek akių užsidėti mezginiui?

  Kiek akių užsidėti mezginiui?

  Paskutiniu metu šis klausimas labai dažnai sušmėžuoja po akimis belandžiojant po įvairias mezgėjų mėgiamas internetines vieteles. Ir iš tiesų – juk kaip gerai būtų tiesiog taip imti ir žinoti, kiek gi akių reikia pusės mėtų leliukui, paskui 1.5 metukų, dar paaugliams reikalingų akių skaičių būt neblogai žinot, na ir aišku mamų – pageidautina prieš ir po dietos 🙂

  Juokai juokais, bet informacija ši iš tiesų svarbu, nes (bent jau man) ardymas yra vienas bjauresnių dalykų, kurie yra mezgimo proceso neišvengiamybė. Todėl aš stengiuosi kaip galima labiau sumažinti riziką, kad to prireiks.

  Grįžkim prie to aukso vertės klausimo, “kiek akių reikia [svajonių mezginio pavadinimas] ?” Atsakymas ir labai paprastas ir, pasirodo, sudėtingas – MEZGINIO TANKUMO MĖGINUKAS. Kas mezgat iš angliškų aprašymų turbūt pastebėjot, kad praktiškai visada yra frazė “Take time to check gauge”? Vat tas “gauge” arba mezginio tankumo mėginukas ir yra įrankis, vienintelis galintis atsakytį į taip rūpimą klausimą. Kodėl? O todėl, kad viskas tiesiogiai priklauso nuo naudojamų siūlų, virbalų, rašto, mezgimo būdo, būsimo nešiotojo matmenų, modelio lasivumo ar net mezgėjos nuotaikos ( kai būnų pikta mezgu daug kiečiau 😀 ).

  Mezginio tankumas varijuoja kartu su siūlais ir virbalais, taip pat priklausomai nuo pasirinkto rašto. Kiauraraštis paprastai būna linkęs plėstis, pynės, visokie stulpeliai, žakardas – mezginį sutraukia. Netgi galite paimti tuos pačius siūlus ir nusimegzti pavyzdėlius su skirtingo dydžio virbalais – turėsite skirtingus mezginio tankumus.

  Taigi pirmasis kintamasis, aiškinantis, kiek gi akių reikia [svajonių mezginiui] lyg ir aptartas. Bet, kad atsakytume į klausimą iki galo, dar reikia žinoti, kokio dydžio numatomas mezginys. Čia pasakymas 6 mėn. leliukui ar 4 metų panelei – irgi sunkokai tinka (taip, yra vidurkiai, standartiniai dydžiai, bet, jei jau mezgam konkrečiam žmogeliui, tai ir išmatavimus imkim konkrečius), nes tie leliukai ir panelės, o be kita ko – ir ponai bei ponios 😉 dažniausiai nėra ant to paties kurpalio padaryti.

  Tai štai, tarkime, kad megsime kažką, kas turi būti 40 cm pločio. Vat ir viskas – nusimezgėt pavyzduką, pasimatavot “manekeną” (arba paėmėt standartinius matmenis) – truputis matematikos ir atsakymas prieš jus 🙂 Jeigu Jūsų mezginio tankumas yra, pavyzdžiui, 23 x 32 = 10 x 10 cm, tai tuomet 2.3 x 3.2 = 1 x 1 cm. Toliau matematika paprasta: 2.3 x 40 = 92 akys, kurias reikia užsidėti norint numegzti 40 cm pločio detalę.

  Dar kartą trumpai, kaip sužinoti, kiek akių reikia [svajonių mezginiui]?

  • Pasirinktais siūlais ir virbalais nusimezgame mėginuką (aš paprastai užsidedu kokia 10 akių daugiau nei nurodo gamintojas, kad būtų lengviau matuoti, o be to – ir jų nurodoma informacija nebūtinai bus tiesa Jūsų atveju).
  • Numegztą mėginuką išplauti ir išdžiovinti (ar kitaip apdoroti), kaip ir būsimą mezginį. Aš kartais ir adatėlėm pasmaigstau…
  • Pasimatuoti, kokio pločio / apimties turi būti planuojamas mezginys.
  • Abra kadabra su skaičiuotuvu (arba mintinai – valio!) ir taip ilgai lauktas atsakymas yra prieš Jus!

  ***

  O čia informacija su žvaigždute: mėginukai kartais meluoja. Tiksliau, jie teisingi tik tada, jeigu mezginį megsite būdama tokios pat nuotaikos, kaip ir mėginuką 🙂 O jei rimčiau – mezgant apvaliai dažnai mezginys būna tankesnis, nei mezgant pirmyn atgal. Taip pat, jeigu nuo mėginuko ir mezginio praeis daug laiko – vėl gali nebeatitikti tikrovės, nebent Jūsų ranka jau automatiškai atlieka viską, ir jai jokios įtakos nedaro nei mėnulio fazės, nei nuotaikų kaita…

  Ar tinka ant pakuotės nurodyti tankumai?

  Ir taip, ir ne – galite patikrinti, ka prie mano naudotų siūlų nurodo gamintojai. Bet jie pravartūs, jeigu užtenka įsivaizduoti “maždaug” – tarkim kokiam pledui, ar skarai… Be to, tam kad gaučiau gamintojo nurodomą tankumą, man paprastai reikia imti vos ne visu dydžiu mažesnius virbalus, nei rekomenduojami…

  Rašyti komentarą