Uždaryti
0 prekės (-ių)
Prekių krepšelis tuščias!
Prekių katalogas
  Filters
  Preferences
  Paieška

  Kiek siūlų reikia megztiniui?

  Kiek siūlų reikia megztiniui?

  Arba šalikui, arba kepurei, o gal pirštinėms ar pledukui? Tai klausimas, kuris iškylą turbūt kas kartą pradedant kažką megzti. Taigi, kaip žinot, kiek gi tų siūlų reikia, kad nepritrūktume? Taip taip, pritrūkti yra kur kas blogiau, nei baigus mezginį apsižiūrėt, kad liko dar koks kamuolaitis nepradėtas – juk jį galima pasidėt į atsargas (ir tik nereikia sakyti, kad neturit maišelio (ar reik sakyt atskiro kambario?), kur gyvena visokie mieli minkšti dalykėliai, dažniausiai vadinami siūlais?). Trumpiau tariant, papildomas kamuoliukas siūlų neprapuls, o štai mezgėjai pritrūkusiai kad ir pusės kamuolaičio gali tekti išsiruošti į ilgą medžioklę ieškant tos pačios partijos spalvos.

  Mezgama iš galvos, arba daromi dideli pakeitimai aprašyme

  Jeigu ketinate užsiimti kūryba (žiauriai smagus procesas, nors ir užima daugiau laiko!), tuomet reikės šiek tiek labiau padirbėti. Pirmiausia, nusimegzkite mėginuką kaip priklauso (jeigu trumpai: bent 10×10 cm dydžio, būtent tokiu raštu, siūlais ir virbalais, kuriuos planuojate naudoti būsimam mezginiui) ir kol jis ramiai džius, pasiruoškite skaičiuoti!

  Jeigu mezgate iš galvos, teks pasibraižyti planuojamo mezginio brėžinį. Jeigu iš dalies naudojatės aprašymu, bet siūlų storis neatitinka, tuome galite naudoti aprašyme pateikiamą brėžinį ir išmatavimus (jei jie jums tinka).

  Iš esmės kiekvieno mezginio brėžinį galima sudalinti į geometrines figūras: kvadratus, stačiakampius, trikampius, trapecijas, apskritimus ir t.t. Tuomet galvoj atsidarom stalčiuką, kur matematikos mokytoja kažkada sukrovė įvairių geometrinių figūrų plotų apskaičiavimo formules ir pasiruošiame pamaigyti skaičiuotuvo mygtukus (VALIO tiems, kas vis dar geba skaičiuot mintinai!).

  Paprastumo dėlei, kaip pavyzdį imame patį elementariausia megztinį, be liemenavimo ar kitų ypatingų paraitymų ir pradedam!

  Skaičiuojame būsimo megztinio plotą:

  Kūno dalies plotas = mezginio ilgis x mezginio apimtis (plačiausioje vietoje)
  60 x 90 = 5400 kv. cm

  Priekio ir nugaros detalės yra labai panašios, todėl skaičiuojant dauginu iš bendros apimties (45+45). Jeigu nugaros ir priekio detalės labai skiriasi ( pvz., priekyje yra labai gili iškirptė, ar megztinis yra susegamas) tuomet skaičiuoti reikėtų atskirai).

  Abiejų rankovių bendras plotas = (rankovės plotis apačioje + rankovės plotis viršuje) x rankovės ilgis (nuo rankogalio iki peties)
  (20 cm + 35 cm) x 60 cm = 3300 kv. cm

  Vienos rankovės plotas būtų skaičiuojamas pagal trapecijos ploto formulę (pagrindų sumos pusė padauginta iš aukštinės), tačiau rankovės yra dvi, todėl to padalijimo iš dviejų nelieka, ir gaunamas iš karto abijeų rankovių plotas.

  Toliau viską sudedame ir gauname būsimo mezginio plotą.

  Mezginio plotas = kūno dalies plotas + rankovių plotas
  5400 kv. cm. + 3300 kv. cm = 8700 kv. cm

  Dabar grįžkime prie mėginuko. Išmatuojame jo ilgį bei plotį, pasveriame ir taip pat apskaičiuojame plotą.

  Tarkime, turiu mėginuką, kurio ilgis yra 10.5 cm, o plotis 14.5 cm, plotas bus 10.5 x 14.5 = 152.25 kv. cm. Mėginuko svoris 8 g.

  Žinome, kad mūsų būsimo mezginio plotas yra apytiksliai 8700 kv. cm. , tad belieka suskaičiuoti:

  Reikalingas siūlų kiekis = mėginuko svoris x būsimo mezginio plotas / mėginuko plotas
  8 g x 8700 kv. cm / 152.25 kv. cm = 457.14 g.

  Taigi, būsimam mezginiui reikia 457.14 gramų siūlų. Padaliname gautą skaičių iš kamuoliuko svorio ( 50 g) ir gauname 9.14 kamuoliuko, taigi žinome, kad reikės įsigyti apie 10 kamuoliukų siūlų.

  Jeigu namuose nėra tokiam reikalui tinkamų svarstyklių, tuomet galima skaičiuoti reikalingą metražą. Išardykite numegztą mėginuką ir išmatuokite, kiek metrų siūlo jam sunaudojote (tik matuojant neįtempkite siūlo per stipriai). Skaičiuojant vietoje mėginuko svorio naudokite gautus metrus, ir dalinkite ne iš kamuoliuko svorio, o iš jame esančio siūlų kiekio metrais.

  Na tarkime (aš dabar nieko neardau, o pagal kamuoliuko svorį paskaičiuoju kiek gi ten metrų galėtų būti), kad mūsų mėginukui numegzti reikėjo 17.6 m. Tuomet reikalingas kiekis mūsų būsimam megztiniui būtų 17.6 m x 8700 kv. cm / 152.25 kv. cm = 1005.71 m. Žinodama, kad mano kamuoliuke yra 110 metrų nesunkiai suskaičiuoju, kiek kamuoliukų man reikia: 1005,71 m / 110 m = 9.14 kamuoliuko. Skaičius jau kažkur matytas, ar ne?

  Dar keli niuansai: jeigu ketinate apmegzti kaklą (ar daryti didelę apykaklę), kišenes, primegzti kraštelį susagstomam megztiniui – nepamirškite viso to įtraukti į skaičiavimus! Ir galiausiai, prie gauto siūlų kiekio atsargai pridėkite dar 1-2 kamuoliukus (internete bei literatūroje siūlo pridėt apie 10%), kad tikrai užtektumėte ir nereikėtų improvizuoti “toks buvo užmanymas” tema 🙂

  Mezgama pagal konkretų aprašymą

  Jeigu mezgate pagal konkretų aprašymą, tai jame paprastai būna nurodyta, kiek kamuoliukų/gramų/metrų konkretaus siūlo reikia. Jeigu ketinate megzti iš tokių pačių siūlų, kaip nurodyta, tuomet visi klausimai čia ir baigiasi – išsirenkate jums reikalingi dydį, pagal tai žinote, kiek siūlų reikia, belieka juos įsigyti (arba išsitraukt iš slėptuvės!).

  Jeigu vis dėl to ketinate naudoti kitokius, tačiau panašaus storio siūlus, tuomet aktualu būtų žiūrėti į reikiamą metražą. Kodėl? Todėl, kad aprašyme gali būti parašyta, kad jums reikia 5 kamuoliukų po 50g/120m, o jūsų planuojami siūlai bus suvynioti kamuoliukais, pavyzdžiui, po 25g /60m arba po 100g / 240m. Jei imsite kaip parašyta 5, pirmu atveju – trūks, antru atveju – gerokai liks… Todėl čia jau reikia žiūrėti, kiek metrų siūlu reikia.

  Kamuoliukų skaičius x kamuoliukų metražas = reikalingas siūlų kiekis metrais
  5 kam. x 120 m = 600 m

  Dabar jau žinote, kad planuojamam mezginiui jums reikia 600 m siūlų, tad pagal tai ir apskaičiuojate, kiek reikės kamuoliukų:

  Reikalingas siūlų kiekis metrais / panašaus storio siūlų kamuoliuko metražo = reikalingas kamuoliukų skaičius
  600 m / 60 m = 10 kamuoliukų
  600 m / 240 m = 2.5 kamuoliuko

  Atkreipiu dėmesį, kad skaičiuojant siūlų kiekį apvalinimo taisyklės yra kiek kitokios nei pamenate iš mokyklos laikų. Čia bet koks skaičius po kablelio reiškia, kad apvaliname iki artimiausio sveiko skaičiaus į didesnę pusę. Net jeigu tai būtų 2.1 – tai vis tiek reiškia, kad reikalingi trys kamuoliukai – 2 pilni ir 0.1 trečio.

  Yra ir dar vienas būdas

  Ką daryti jei po ranka neturite mezginiui planuojamo siūlo, kad galėtumėte nusimegzti mėginuką ir atlikti visą matematiką? O gal tiesiog pamatėte patinkantį siūlą ir norėtumėte jo nusipirkti tiesiog… dėl viso pikto, bet tiek, kad vėliau būtų galima kažką nusimegzti? Tuomet visai tinkamas variantas yra orientuotis pagal panašius mezginius. Čia be galo naudingas yra Ravelry (ar kitas panašaus pobūdžio tinklalapis, taip pat mezgimo žurnalai), kuriame yra gausybė įvairiausių mezginių su aprašymais ( kai kurie mokami, kai kurie – nemokami). Praktiškai prie kiekvieno modelio būna trumpa anotacija, kurioje būna parašyta, kiek metrų (ar kamuoliukų) konkretaus siūlo reikia skirtingiems dydžiams mezgant nurodytu tankumu.

  Tarkime, kad jūs norite sužinoti, kiek maždaug gali reikėti siūlų kardigano tipo megztukui pynėmis. Ravelry‘je susiraskite panašių modelių ir pasižiūrėkite, kiek yra sunaudota konkrečiam dydžiui, konkretaus storio siūlų. Tik būtinai atkreipkite dėmesį, kad palyginimui naudojamas modelis būtų kuo artimesnis jūsų planuojamam, nes jei ketinate megzti kažką pyniuoto, o siūlų kiekį nusižiūrėsite iš kiauraraščiu megzto modelio, visai tikėtina, kad siūlų neužteks.

  Internte taip pat galima rasti įvairių apibendrintų lentelių, ar skaičiuoklių, bet aš nesu užtikrinta jų tikslumu. Jei neturiu nuotaikos (ar pakankamai duomenų) užsiimt matematika, tuomet keliauju į Ravelry, ar vartau mezgimo žurnalus ir žiūriu, kiek siūlų sunaudojama konkrečiam projektui.

  Rašyti komentarą